Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja
To nasza specjalność

Wołek zbożowy – uciążliwy szkodnik magazynowy

Wołek zbożowy jest jednym z popularnych szkodników magazynowych. Wiedza, jak zwalczyć osobniki w naszym otoczeniu, przydaje się nie tylko w gospodarstwie rolnym, ale również w domach i mieszkaniach. Przedstawiamy charakterystykę tego owada wraz ze skutecznymi metodami jego zwalczania.

Wołek zbożowy, choć jest niewielki, może przynieść spore straty. Zgodnie z nazwą, żeruje na ziarnach:

  • żyta, owsa, pszenicy,
  • ryżu, jęczmienia, kukurydzy.

Występuje na całym świecie, również w Polsce, a jego larwy mogą się rozwijać nawet w makaronie i innych produktach z mąki. Na jedno ziarno przypada zazwyczaj jedno jajo (wyjątkiem jest kukurydza, w której ziarnach może się znaleźć nawet kilka różnych jaj). W ciągu życia samica składa do kilkuset jaj.

Działalność owada jest bardzo szkodliwa, ponieważ uszkodzone ziarno traci masę i nie nadaję się do celów spożywczych. O tym, jak zwalczyć wołka zbożowego, chcą więc wiedzieć przede wszystkim piekarze czy rolnicy posiadający spichrze czy magazyny, ale również właściciele domów, w których spiżarniach zagnieżdża się ten owad. Jeżeli przechowujesz w domu kaszę, ryż czy makaron, koniecznie zaglądaj do pojemników i kontroluj żywność. Oprócz zniszczeń wołek zbożowy może wywoływać reakcje alergiczne. Spożycie produktów, w których znajdują się cząstki pancerza szkodnika, powoduje m.in. zaburzenia jelitowe.

Jak zwalczyć wołka zbożowego?

Jak wspomnieliśmy, uszkodzone ziarno nie nadaje się do spożycia czy przetworzenia. Zwalczanie szkodnika jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu niesprzyjających im temperatur. W tym celu wymraża lub wypraża się ziarno.

W profesjonalnych przechowalniach, również ze względu na ich wielkość, walka jest trudna, ale możliwa. Składowanie ziaren wymaga regularnej dezynfekcji i dezynsekcji. Stosuje się też preparaty chemiczne, ale dozwolone jest korzystanie jedynie z tych, które znajdują się na ministerialnej liście środków dopuszczonych do użytku. Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się m.in.:

  • świece gazowe,
  • płytki i taśmy owadobójcze,
  • opryski.

Przed ich wdrożeniem należy zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi i ostrzeżeniami producenta, biorąc pod uwagę rodzaj przechowywanego zboża oraz wielkość pomieszczenia.

Bardzo istotnym elementem jest też stała kontrola oraz oczyszczanie narzędzi, worków czy pojemników mających kontakt z ziarnem, na którym żerował wołek zbożowy. Jego zwalczanie jest koniecznością w obliczu zauważenia pierwszych śladów obecności. W wielu przypadkach warto zwrócić się o wsparcie do profesjonalnych firm oferujących dezynsekcję.

W warunkach domowych należy bardzo dokładnie przejrzeć zgromadzone zapasy, usuwając np. mąkę, makaron czy płatki owsiane. Sprawdzanie kolejnych półek, szuflad i pojemników powinno być bardzo dokładne, zwłaszcza że wołek zbożowy preferuje trudno dostępne, ciemniejsze zakątki pomieszczeń i jest małych rozmiarów. W porównaniu do innych szkodników magazynowych ten owad przynosi duże straty, a jego zwalczanie jest uciążliwe.

Dlaczego właśnie my?

Usługi proponowane Naszym Klientom to PRIORYTET, indywidualne podejście do każdego z naszych potencjalnych Klientów, konkurencyjne ceny, krótkie i dogodne terminy realizacji, gwarancja wykonywanych usług, serwis 24h.