majewski group logo

Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja
To nasza specjalność

Zwalczanie wołka zbożowego Bielsko-Biała, Kraków

Wołek zbożowy jest jednym z popularnych szkodników magazynowych. Wiedza, jak zwalczyć osobniki w naszym otoczeniu, przydaje się nie tylko w gospodarstwie rolnym, ale również w domach i mieszkaniach. Przedstawiamy charakterystykę oraz skuteczne metody zwalczania wołka zbożowego. Warto je wdrożyć jak najszybciej po zauważeniu insekta, gdyż może on nie tylko uszkadzać ziarna, ale także negatywnie wpływać na zdrowie alergików. Polecamy profesjonalne usługi naszej firmy – działamy w Bielsku-Białej, Krakowie i okolicach.

Wołek zbożowy – uciążliwy szkodnik magazynowy

Wołek zbożowy, choć jest niewielki, może przynieść spore straty. Zgodnie z nazwą, żeruje na ziarnach:

  • żyta, owsa, pszenicy,
  • ryżu, jęczmienia, kukurydzy.

Występuje na całym świecie, również w Polsce, a jego larwy mogą się rozwijać nawet w makaronie i innych produktach z mąki. Na jedno ziarno przypada zazwyczaj jedno jajo (wyjątkiem jest kukurydza, w której ziarnach może się znaleźć nawet kilka różnych jaj). W ciągu życia samica składa do kilkuset jaj.

Działalność owada jest bardzo szkodliwa, ponieważ uszkodzone ziarno traci masę i nie nadaje się do celów spożywczych. O tym, jak zwalczyć wołka zbożowego, chcą więc wiedzieć przede wszystkim piekarze czy rolnicy posiadający spichrze czy magazyny, ale również właściciele domów, w których spiżarniach zagnieżdża się ten owad. Jeżeli przechowują Państwo w domu kaszę, ryż czy makaron, koniecznie należy zaglądać do pojemników i kontrolować żywność. Oprócz zniszczeń wołek zbożowy może wywoływać reakcje alergiczne. Spożycie produktów, w których znajdują się cząstki pancerza szkodnika, powoduje m.in. zaburzenia jelitowe.

Jak zwalczyć wołka zbożowego?

Jak wspomnieliśmy, uszkodzone ziarno nie nadaje się do spożycia czy przetworzenia. Zwalczanie szkodnika jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu niesprzyjających mu temperatur. W tym celu wymraża lub wypraża się ziarno.

W profesjonalnych przechowalniach, również ze względu na ich wielkość, walka jest trudna, ale możliwa. Składowanie ziaren wymaga regularnej dezynfekcji i dezynsekcji. Stosuje się też preparaty chemiczne, ale dozwolone jest korzystanie jedynie z tych, które znajdują się na ministerialnej liście środków dopuszczonych do użytku. Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się m.in.:

  • świece gazowe,
  • płytki i taśmy owadobójcze,
  • opryski.

Przed ich wdrożeniem należy zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi i ostrzeżeniami producenta, biorąc pod uwagę rodzaj przechowywanego zboża oraz wielkość pomieszczenia.

Bardzo istotnym elementem jest też stała kontrola oraz oczyszczanie narzędzi, worków czy pojemników mających kontakt z ziarnem, na którym żerował wołek zbożowy. Jego zwalczanie jest koniecznością w obliczu zauważenia pierwszych śladów obecności. W wielu przypadkach warto zwrócić się o wsparcie do profesjonalnych firm oferujących dezynsekcję.

W warunkach domowych należy bardzo dokładnie przejrzeć zgromadzone zapasy, usuwając np. mąkę, makaron czy płatki owsiane. Sprawdzanie kolejnych półek, szuflad i pojemników powinno być bardzo dokładne, zwłaszcza że wołek zbożowy preferuje trudno dostępne, ciemniejsze zakątki pomieszczeń i jest małych rozmiarów. W porównaniu do innych szkodników magazynowych ten owad przynosi duże straty, a jego zwalczanie jest uciążliwe.

Profesjonalne zwalczanie wołka zbożowego w domach i mieszkaniach

Wołek zbożowy nie jest jedynym insektem, którego obecność utrudnia funkcjonowanie w domach i mieszkaniach. Nasza firma otrzymuje również zlecenia dotyczące m.in. zwalczania rybików. Podczas gdy rybiki zasiedlają głównie łazienki, wołka zbożowego można znaleźć przede wszystkim w kuchni wśród produktów mącznych i ziaren. Wszystkie tego rodzaju produkty należy bezzwłocznie wyrzucić, gdyż mogą znajdować się w nich zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy oraz jaja. Aby zapobiec ponownemu zasiedleniu się szkodnika, warto zastosować także profesjonalne środki zwalczające wołka zbożowego w postaci oprysków.

Zwalczanie wołka zbożowego w magazynach w Bielsku-Białej i Krakowie

Właścicielom magazynów zboża z pewnością zależy przede wszystkim na zminimalizowaniu strat spowodowanych obecnością szkodnika. Podejmując się tego rodzaju zleceń, wykorzystujemy preparaty, które nie wykazują niekorzystnego wpływu na jakość ziaren i ich zdatność do spożycia zarówno przez zwierzęta, jak i ludzi. Stosowane przez nas preparaty mają także działanie zabezpieczające, dzięki czemu zwalczanie wołka zbożowego w magazynach jest efektywne i trwałe. Środki owadobójcze rozprowadzane są metodą zamgławiania.

Dlaczego właśnie my?

Usługi proponowane Naszym Klientom to PRIORYTET, indywidualne podejście do każdego z naszych potencjalnych Klientów, konkurencyjne ceny, krótkie i dogodne terminy realizacji, gwarancja wykonywanych usług, serwis 24h.